SLOVENSKÝ RAJ - SPIŠ predstavuje svojrázne, krasové územie s množstvom roklín, tiesňav, úzkych dolín a kaňónov. Pre svoje výnimočné a estetické hodnoty bol Slovenský raj v roku 1988 vyhlásený za Národný park.

ČINGOV najvýznamnejšie turistické stredisko . Je východiskom na túry Kláštorisko, Kláštorská roklina, Prielom Hornádu, Sokolia dolina.

Územie Spiša, kde sa Slovenský raj a Grand Hotel Spiš*** nachádza sa pýši nesmiernym prírodným a kultúrnym bohatstvom, ktoré zahŕňa i osobité skvosty dobovej architektúry.
V neďalekom okolí nájdete pamiatky zaradené fondom UNESCO do svetového kultúrneho dedičstva. Sú to Spišský hrad, Spišská kapitula, kostolík sv. Ducha v Žehre, ale i mestá Levoča a Spišská Nová Ves, ktoré majú námestia plné historických budov a múzeí.

Lyžovačka

Aj keď Grand Hotel Spiš*** neleží v bezprostrednej blízkosti lyžiarského strediska, jeho poloha ponúka niekoľko možností na prežitie príjemného pobytu s možnosťou dobrej lyžovačky.

Bežecké lyžovanie ponúka lokalita Grajnár a Mlynky.
Na požiadanie Vám sprostredkujeme služby lyžiarských inštruktorov a sprievodcov na bežeckých tratiach.

Lyžiarske strediská:

 • ** Spišská Nová Ves - Rittenberg 7 km - lyžiarske stredisko nie je v prevádzke
 • *** Ski centrum Levoča 15 km
 • ** Poráč - Brodok 25 km
 • ** Mlynky - Biele Vody - Dedinky 35 km
 • **** Krompachy - Plejsy 35 km

Na požiadanie zabezpečujeme

 • tenisový kurt so službami tenisovej školy
 • služby relaxačného centra v blízkosti hotela
 • turistického sprievodcu
 • horského vodcu
 • výuku lezenia na horolezeckej stene
 • zlaňovanie pod Tomašovským výhľadom.
 • Slovenský raj si môžete pozrieť aj pri prechádzke na koni, koči a v zime na saniach

10 známych aj ukrytých krás regiónu Spiš, ktoré nemožno minúť


Dominantami regiónu Spiš sú historické, kultúrne a náboženské pamätihodnosti, z ktorých boli viaceré v roku 1993 zahrnuté do Svetového dedičstva UNESCO pod menom "Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia". To však neznamená, že by milovníci prírody v ňom boli o niečo ukrátení. Práve naopak, Spiš je totiž vstupnou bránou do nádherného Slovenského raja a možno v ňom obdivovať aj zvláštny Markušovský skalný hríb, navštíviť Zoologickú záhradu v Spišskej Novej Vsi alebo sa okúpať v biokúpalisku Levočská dolina.

1. SPIŠSKÝ HRAD

Autor: pepanos Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Spissky_hrad_(castle)_-_panoramio_-_pepanos_(2).jpg

Už zďaleka viditeľná dominanta Spiša patrí k najrozľahlejším hradným komplexom Strednej Európy. S výstavbou hradu na vyvýšenej polohe sa začalo v 12. storočí, je však známe, že ľudia obývali lokalitu už v praveku. Spišský hrad najprv slúžil ako strážna pevnosť severných hraníc Uhorska, neskôr si ho za svoje sídlo zvolil župan. Noví majitelia hrad rozširovali a darilo sa mu až do požiaru v roku 1780, kedy sa ocitol v ruinách. Dnes interiér hradu hostí výstavu Spišského múzea, v rámci ktorej sa dozviete o jeho histórii a pozriete si dobové zbrane. Pri pohľade z hradu sa vám ako na dlani ocitne veľká časť regiónu Spiš a môžete sa z neho vybrať k blízkym travertínovým zaujímavostiam, Sivej Brade a Dreveníku.

2. PAMIATKOVÁ REZERVÁCIA LEVOČA

Autor: Sebastian Mierzwa Zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/S%C3%BAbor:Levo%C4%8Da_(2).jpg

Nadmieru pôsobivé a v pôvodnej podobe zachované historické centrum Levoče je mestskou pamiatkou rezerváciou od roku 1950. Pri prechádzke pomedzi jeho meštianske domy a mnohé pamiatky sa tak budete cítiť, akoby ste sa ocitli späť v stredoveku. Oltár geniálneho Majstra Pavla z Levoče je najvyšším gotickým oltárom na celom svete a hlavným pokladom tunajšieho Chrámu svätého Jakuba. K známym symbolom pamiatkovej rezervácie Levoča patrí aj dobová Radnica či nástroj stredovekej tortúry, Klietka hanby. Za pozornosť stojí taktiež Veľký župný dom, Mestské divadlo, Evanjelický kostol a Obchodný dom. Z levočského centra sa ľahko dostanete aj na vyhľadávané pútnické miesto, Mariánsku horu.

3. NÁRODNÝ PARK SLOVENSKÝ RAJ

Autor: Zdenek Svoboda from Prague, Czech Republic Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Slovensky_raj_01.jpg

Spišské rekreačné strediská Čingov a Podlesok sú popri Dedinkách a Stratenej hlavnými štartovacími bodmi pre turistiku do Národného parku Slovenský raj, ktorému bol tento štatút priznaný v roku 1988. Jeho charakteristickým znakom sú tiesňavy, rokliny a vodopády, vytvárané činnosťou rieky Hornád a početných potôčkov a prameňov. Turisticky atraktívne sú predovšetkým trasy vedúce Prielomom Hornádu, Sokolou dolinou, Suchou Belou, Zejmarskou roklinou, Kyseľom a Pieckami. Na území raja sa nachádza tiež bralo Tomášovský výhľad, známe z viacerých filmov, Dobšinská ľadová jaskyňa, vodná nádrž Palcmanská Maša a ruiny stredovekého kláštora v Kláštorisku.

4. KATEDRÁLA SV. MARTINA V SPIŠKEJ KAPITULE

Autor: Lynx1211 Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Spi%C5%A1sk%C3%A1_kapitula.jpg

Hoci Spišská Kapitula vznikla najprv ako samostatná obec, od roku 1948 až do dnes je súčasťou mesta Spišské Podhradie. Jej význam ako náboženského centra sa však zachováva aj naďalej a to predovšetkým prostredníctvom prekrásnej Katedrály sv. Martina odrážajúcej románsky architektonický sloh. Katedrála má dve veže a v priebehu jej života k nej pribúdali ďalšie prvky, ako je kaplnka Zápoľských. Interiér ukrýva viaceré poklady v podobe sôch, oltárov, náhrobkov, zvonov, fresky o korunovácii Karola Róberta a prastarej plastiky leva z kameňa, Leo albus. Popri katedrále si v Spišskej Kapitule všimnite aj hradby s dvomi vstupnými bránami, dobové sídla príslušníkov cirkvi, biskupský palác a hodinovú vežu.

5. ZOO SPIŠSKÁ NOVÁ VES

Autor: Ing. Mgr. Jozef Kotulič Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Spi%C5%A1sk%C3%A1_Nov%C3%A1_Ves_16Slovakia81.JPG

 S vekom 27 rokov je spišská zoologická záhrada v parku Madaras najmladšou na Slovensku, hoci je domovom stále viac zvieracích druhov, trebárs vzácnych mačkovitých šeliem, tigra usurijského a leoparda škvrnitého. Zďaleka do nej prišli aj orangutan z Bornea a lama alpaka, zatiaľčo domácu faunu hrdo zastupuje medveď hnedý a viaceré bažanty. Ryby, plazov a obojživelníky možno obdivovať v pavilóne Aquaterra a v Zoo Spišská Nová Ves venujú špeciálnu pozornosť aj živočíchom s rôznymi hendikepmi. Detskí návštevníci si vychutnávajú tiež ihriská, trampolíny a vzdelávacie krúžky pre predškolákov. Ako v prírode sa tu dá cítiť aj vďaka jazierku, pôtočiku a desiatkam druhov stromov a krov.

6. KAŠTIEĽ, LETOHRÁDOK A SKALNÝ HRÍB V MARKUŠOVCIACH

Autor: Investigatio Zdroj: https://sk.m.wikipedia.org/wiki/S%C3%BAbor:Markusovce_Mariassyovsky_kastiel_Michalska_ul_59-05.jpg

Obec Markušovce je považovaná za spišskú perlu a toto označenie jej skutočne svedčí. Leží v nej stredoveký kostolík, hradná zrúcanina a v srdci obce si vašu pozornosť vydobyje romantický kaštieľ datovaný do čias renesancie a neskôr zmenený podľa rokoka. Momentálne hostí kaštieľ rodiny Mariássy výstavu dobového nábytku a obklopuje ho park francúzskeho štýlu, v ktorom objavíte malebný letohrádok Dardanely. V tom sú vystavované klávesové hudobné nástroje a často sa organizujú koncerty klasickej hudby. Neváhajte sa vydať ani na prechádzu po náučnom chodníku okolo Markušoviec, zavedie vás totiž k unikátnemu a chránenému Markušovskému skalnému hríbu vysokému cez 8 metrov.

7. KAMENNÝ MOST A DREVENÁ LÁVKA V SPIŠSKOM HRHOVE

Autor: Ing. Mgr. Jozef Kotulič Zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/S%C3%BAbor:Slovakia15Spis6.JPG

Spišský Hrhov je po každej stránke pozoruhodná obec, ktorá bola v roku 2015 vyhlásená za Dedinu roka a konáva sa v nej pravidelne netradičné podujatie Hrhovské čudá a zábaviská, kde sa podarilo pokoriť viacero čudesných rekordov. Spomedzi jej pamätihodností zas vyniká kostolík z obdobia rannej gotiky, kaštieľ z neobaroka a most zo záhadnej príčiny postavený z kameňa v čase 19. storočia, kedy sa už z kameňa mosty dávno nestavali. Jeden z posledných historických mostov Spiša má štyri oblúky, dĺžku 40 metrov a preteká ponad potok Lodzina. Zatiaľčo kedysi po ňom jazdili koňmi ťahané koče, dnes slúži súčasnej cestnej doprave. Hneď pri moste si môžete všimnúť aj peknú drevenú lávku pre chodcov.

8. KOSTOL DUCHA SVATÉHO V ŽEHRE

Autor: Vladimír Ruček Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kostol_Ducha_Sv%C3%A4t%C3%A9ho_%C5%BDehra_2.jpg

Kostolík v obci Žehra neďaleko Spišského hradu na prvý pohľad príliš špeciálne nepôsobí, len čo však doňho vkročíte, otvoríte ústa od úžasu. Jeho vnútorné steny sú totiž posiate nádhernými a vzácnymi freskami, ktoré rovnako ako celý kostol pochádzajú prevažne z 13. storočia a vznikli podľa gotického štýlu. Kvalitné a detailne prepracované maľby zachytávajú rozličné výjavy z Biblie, ako aj vládcov Uhorska, Štefana a Ladislava. Za najkrajšiu z nich býva považovaný Strom života, nájdený pomerne nedávno, v roku 1954. Okrem Krista na kríži zobrazuje Adama a Evu, ako aj symboliku Starého a Nového Zákona. Kostol Ducha Svätého v Žehre sa skladá z dvoch lodí a jeho presbytérium má štvorcový tvar.

9. BIOKÚPALISKO LEVOČSKÁ DOLINA

Autor: Nxr-at Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%C4%BDudov%C3%ADt_%C5%A0t%C3%BAr_Monument_Levo%C4%8Da.JPG

Hoci Spiš je hlavne regiónom histórie a turistiky, neznamená to, že by ste sa v ňom nemali kde okúpať. K dispozícii sú vám napríklad letné kúpaliská vo Spišskej Novej Vsi a Spišskom Hrhove, ako aj jedinečné biokúpalisko Levočská Dolina. Ako jeho meno prezrádza, narazíte naň v rekreačnom stredisku Resort Levočská Dolina pri Levoči. Voda v tunajšom bazéne s umelou plážou je čistená rastlinami bez chemikálií a netreba sa v nej preto obávať nepríjemných infekcií alebo alergií. V jazere zas máte možnosť chytať pstruhy dúhové a to buď s vlastnou rybárskou výbavou alebo zapožičanou v kúpalisku. Pre návštevníkov fungujú ihriská pre loptové hry, zelené plochy, bufet, altánok s grilom, wellness a bowling v rezorte.

10. RADNIČNÉ NÁMESTIE V SPIŠSKEJ NOVEJ VSI

Autor: Wizzard (Marek Kvackaj) Zdroj: https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Soubor:Spisska_nova_ves...reduta.jpg

Ak ste sa už niekedy prechádzali po Radničnom námestí v Spišskej Novej Vsi, možno ste si všimli, že je poriadne dlhé a to dokonca až tak, že ide o najdlhšie námestie šošovkovitého tvaru v Európe. Na jeho ploche sa navyše nachádzajú početné zaujímavosti, ktoré mu vyniesli v roku 1992 titul mestskej pamiatkovej zóny. Do výšky 87 metrov sa nad námestím čnie najvyššia veža Slovenska, prináležiaca Rímskokatolíckemu farskému kostolu Nanebovzatia Panny Márie. Z jej vrcholu s drevenými sochami evanjelistov a piatimi veľkolepými zvonmi sa vám naskytne pôsobivý výhľad do diaľav. Na Radničnom námestí nemenej zaujme pamätník Miesto prianí a pôsobivé budovy Reduty, Radnice a Provinčného domu.